Přechod k digitální fotografii - Minolta Dimage Z1
Zpět na hlavní stránku
Zpět na úvodní stránku

Minolta Dimage Z1

Minolta Dimage Z1 Vývoj digitální fotografie šel skutečně mílovými kroky kupředu a ruku v ruce s tím začaly i překotně klesat ceny digitálních fotoaparátů. Nebyl již důvod dále čekat, a tak jsem se rozhodl, že si konečně splním svůj sen. Po dlouhém rozmýšlení a vybírání jsem si tedy v polovině roku 2004 zakoupil Minoltu Dimage Z1. Tenhle fotoaparát měl konečně vše, co jsem chtěl - kvalitní optiku, velký optický zoom, možnost manuálního nastavení všech parametrů a v neposlední řadě také perfektní ergonomii a slušnou kvalitu snímků.

Zároveň s foťákem jsem si pořídil i 2 sady Ni-MH akumulátorů a nabíječku, což je u digitálu, pokud nemá akumulátor již v základním vybavení, prakticky nutnost. No a jelikož byla v příslušenství jen 16 MB paměťová karta, bylo jasné, kam bude mířit má další investice. Zakoupil jsem si tedy další 256 MB SD kartu, která při nejvyšším rozlišení a kvalitě vystačí na cca 160 fotek, což je pro běžné podmínky celkem postačující. Sehnal jsem si ještě pouzdro, kam se v pohodě vejde fotoaparát, akumulátory s náhradní SD kartou i pár dalších drobností, a mohl jsem vyrazit někam do terénu.

Poprvé jsem fotoaparát pořádně otestoval už za pár dnů na Kralickém Sněžníku. Hned od první chvíle se mi s ním skutečně perfektně pracovalo (díky do ruky skvěle padnoucímu tělu a téměř intuitivnímu ovládání). Výdrž baterií byla také skvělá, stejně jako kvality optické části. Pokud si člověk dal trošku práci a pohrál si s nastavením, dalo se zachytit prakticky vše, co chtěl, a to i za velice špatných světelných podmínek. Rozlišení 3,2 Mpx sice nebylo na první pohled nijak ohromující, ale v pohodě by mělo postačovat pro zvětšeniny do formátu A4, což mi naprosto vyhovovalo. Jediné, co mi na něm malinko vadilo, byla absence optické stabilizace, ale jinak jsem s ním byl velice spokojen.

Další změna však na sebe nenechala dlouho čekat ...

SnímačCCD, prokládaný, primární barvy, typ 1/2,7
Efektivní rozlišení3,2 Mpx
Citlivost snímačeAuto, ISO 50, 100, 200 a 400
Světelnost2,8 - 3,5
Ohnisková vzdálenost5,8 - 58 (ekviv. pro 35 mm film 38 - 380 mm)
Rozsah zaostření0,57 m až nekonečno
Super makrood 4 cm
Expoziční časy1/1000 - 30 s
HledáčekElektronický s odrazem od LCD
DisplejLCD, úhlopříčka 3,8 cm, rozlišení 113 000 bodů
BleskVestavěný výklopný, směrné číslo 12
Paměťová médiaSD/MMC
Formát souborůJPEG, MOV
Napájení4x AA
Hmotnost bez baterií305 g


Předchozí stránka Zpět na úvodní stránku Další stránka