Můj další foťák - Minolta Dimage Z5
Zpět na hlavní stránku
Zpět na úvodní stránku

Minolta Dimage Z5

Minolta Dimage Z5 Ani po zakoupení nového fotoaparátu jsem samozřejmě nepřestal sledovat vývoj na poli digitální fotografie. Ba právě naopak, se zájmem jsem sledoval nové trendy a přístroje, které se objevovaly na trhu, a zvláště pak ty, které byly vybaveny optickou stabilizací. I když byly rozrůstající se nabídka a klesající ceny opravdu lákavé, o novém fotoaparátu jsem v blízké budoucnosti neuvažoval. S narozením bratrova prvorozeného syna však nastala úplně jiná situace.

Brácha už delší dobu plánoval, že si pořídí digitální fotoaparát, ale zatím stále setrvával u svého starého analogu a, podobně jako do nedávné doby já, vyčkával, až se ještě trošku sníží ceny. S přírůstkem do rodiny však začala být potřeba nového fotoaparátu opravdu naléhavá. Po zvažování různých možností jsme se nakonec s bráchou dohodli, že mu přenechám svůj, necelý rok starý, digitál a zakoupím si nový.

Na jaře roku 2005 jsem si tedy pořídil nový fotoaparát - pro změnu opět Minoltu, tentokrát však typ Dimage Z5. Při výběru jsem chvíli váhal, zda si vybrat právě ji nebo konkurenční Panasonic FZ5, ale nakonec má volba padla na již osvědčenou techniku. Zanedlouho jsem si pak k přístroji zakoupil i 1 GB paměťovou kartu a nové pouzdro, protože jsem bratrovi přenechal, kromě akumulátorů, i veškeré příslušenství.

Fotoaparát má mnoho shodných vlastností se svým předchůdcem. Zůstalo mu jednoduché ovládání a ani ergonomie nijak neutrpěla mírnou úpravou a zakulacením tvarů. V čem je tedy ale vlastně lepší než jeho předchůdce? Pokud pominu vyšší rozlišení, větší rozsah optického zoomu, vylepšené videosekvence atd., je bezesporu největším pokrokem optická stabilizace. Její přínos je hodně znát především při fotografování s delším expozičním časem a při použití delší ohniskové vzdálenosti. Za nějaký čas jsem si pak k fotoaparátu pořídil i šroubovací adaptér a 2 filtry - šedý (neutrální) a polarizační.

Tenhle foťák se mnou jako věrný společník procestoval mnoho míst u nás i v zahraničí, na kterých zaznamenal tisíce snímků a také utržil nejeden šrám (po jednom z nich dokonce musel navštívit i servis, kde ho naštěstí vzkřísili, ještě v záruce, opět k životu). Přestože mi doposud věrně slouží, začal jsem si postupem času stále více uvědomovat některá jeho omezení, která plynou zejména z malé velikosti snímacího čipu produkujícího poměrně dost šumu a z horší práce autofokusu při špatných světelných podmínkách, kdy je mnohdy problém, aby vůbec správně zaostřil (citelně tu chybí přisvětlovací AF lampa, která by mu v těchto situacích pomohla). V průběhu roku 2011 jsem se tedy pomalinku začal poohlížet po nějakém novém přístroji s tím, že si Minoltu i nadále ponechám a budu ji využívat třeba při vyjížďkách na kole. Za ty společně strávené roky si to určitě zaslouží ...

SnímačCCD, prokládaný, primární barvy, typ 1/2,5
Efektivní rozlišení5,0 Mpx
Citlivost snímačeAuto, ISO 50, 100, 200 a 320
Světelnost2,8 - 4,5
Ohnisková vzdálenost5,83 - 69,9 (ekviv. pro 35 mm film 35 - 420 mm)
Rozsah zaostření0,6 m až nekonečno
Super makrood 1 cm
Expoziční časy1/1000 - 4 s
Optická stabilizaceAnti-Shake
HledáčekElektronický, rozlišení 118 000 bodů
DisplejLCD, úhlopříčka 5 cm, rozlišení 114 000 bodů
BleskVestavěný výklopný, směrné číslo 8
Paměťová médiaSD/MMC
Formát souborůJPEG, MOV
Napájení4x AA
Hmotnost bez baterií340 g


Předchozí stránka Zpět na úvodní stránku Další stránka