Čím fotím dnes - Panasonic DMC-G3
Zpět na hlavní stránku
Zpět na úvodní stránku

Panasonic DMC-G3

Panasonic DMC-G3 Na sklonku roku 2011 jsem byl už pevně rozhodnutý, že si pořídím nový fotoaparát, a tak jsem trávil mnoho hodin pročítáním recenzí a porovnáváním parametrů jednotlivých přístrojů. Priority jsem měl jasné - kvalitní hledáček, velikost a hmotnost maximálně na úrovni ultrazoomu (s těžkou a rozměrnou zrcadlovkou jsem se vláčet nechtěl), kvalitní snímky i při vyšší citlivosti, manuální nastavení všech parametrů, integrovaný blesk, rychlý autofokus, AF lampu a kvalitní video. Najít ale přístroj, který by splňoval všechny moje neskromné požadavky a nestál přitom majlant, nebylo vůbec jednoduché.

Po dlouhém přemýšlení jsem si nakonec zakoupil fotoaparát Panasonic DMC-G3 se setovým objektivem 14 - 42 mm, ke kterému jsem si zároveň pořídil i náhradní akumulátor a 16 GB kartu (o pár dní později jsem pak dokoupil ještě pouzdro). Foťák patří do poměrně nové kategorie tzv. bezzrcadlovek s výměnnými objektivy, která se objevila na trhu relativně nedávno. Snímač má formát 4/3 a je tedy o něco menší než u klasických zrcadlovek s APS-C čipem. V kvalitě obrazového výstupu si s nimi ale v ničem nezadá a přitom je tělo fotoaparátu i objektiv znatelně menší a lehčí. Hledáček je zde elektronický s vysokým rozlišením a špičkovým obrazem (kdo nevěří, ať se do něj kouknout běží :-D), kterému zdatně sekunduje i dotykový, výklopný a plně polohovatelný displej. Ostření je velice rychlé a přesné, a to i při špatném osvětlení, kdy se moje stará Minolta někdy i několik vteřin snažila (dost často ovšem marně) správně zaostřit. A tak bych mohl pokračovat. V kostce shrnuto, tenhle přístroj beze zbytku splnil všechny moje požadavky. Jediné, co mi trošku vadilo, byl pouze 3násobný zoom základního objektivu, protože jsem byl z Minolty přece jen zvyklý na daleko širší paletu ohniskových vzdáleností (zoom zde byl 12násobný), kterou jsem měl kdykoli k dispozici. Jeho výhodou naopak je, že začíná na poměrně širokoúhlých 28 mm (Minolta Z5 začíná na 35 mm).

Zhruba po roce jsem se rozhodl, že si k fotoaparátu přece jen pořídím další objektiv. Volba celkem logicky padla na Panasonic 14 - 140 mm (ekviv. pro 35 mm film 28 - 280 mm), který nabízí nejen široký rozsah ohniskových vzdáleností, jež pokrývají naprostou většinu běžných fotografických situací, ale také plynulý chod zoomu, což je neocenitelné zejména při natáčení videosekvencí. Objektiv má poměrně kompaktní rozměry, a tak je jeho jedinou výraznější nevýhodou vyšší hmotnost a horší světelnost (4,0 - 5,8). To jsou však věci, se kterými se člověk po chvíli naučí žít. Ostatní vlastnosti tato negativa ale bohatě převáží, a tak si myslím, že u tohohle objektivu určitě nějaký ten rok zůstanu ...

SnímačLive MOS, typ 4/3
Efektivní rozlišení16.0 Mpx
Citlivost snímačeAuto, ISO 160 - 6400
Světelnost základního objektivu3,5 - 5,6
Ohnisková vzdálenost14 - 42 (ekviv. pro 35 mm film 28 - 84 mm)
Rozsah zaostření0,3 m až nekonečno (od roviny snímače)
Expoziční časy1/4000 - 60 s a bulb
Optická stabilizaceMEGA O.I.S.
HledáčekElektronický, 1 440 000 bodů
DisplejTFT LCD, 7,5 cm, výklopný, dotykový, 460 kpix
BleskVestavěný, vyskakovací, směrné číslo 10,5
Paměťová médiaSD, SDHC, SDXC
Formát souborůJPEG, RAW, AVCHD, Motion JPEG
NapájeníLi-ion, 7,2 V, 1010 mAh
Hmotnost bez akumulátoru, karty a objektivu336 g


Předchozí stránka Zpět na úvodní stránku Další stránka